Duyurular

                                       
                                       
Yüzyılın Dans Gösterisi TROYA, UZUN BİR ARADAN SONRA
 ANTALYA GLORIA ASPENDOS ARENA’DA

Lidyalılar, Kafkasyalılar, Likyalılar, Amazonlar, Frigyalılar, Trakyalılar
 İŞTE TROYALILAR GELİYOR…

Anadolu Ateşi’nin 120 dansçısının görev aldığı, dünyanın en ileri teknikleri kullanılarak gerçekleştirilen insanlık tarihinin en eski ve en bilinen öyküsü TROYA, uzun bir aradan sonra Antalya da sahnelenecek.

Batı uygarlığına kaynaklık etmiş, kutsal kitaplardaki öyküler kadar eski, bu toprakların efsanesi TROYA, bu toprakların bir değeri olarak Gloria Aspendos Arena’da sahne alacak…

Anadolu’nun Dans Diliyle TROYA’YI 70 temsilde 400 bin kişi ayakta alkışladı…

Sahnelendiği süre boyunca her gösterisi kapalı gişe devam eden TROYA, 17 Temmuz Cuma gününden itibaren yaz dönemi boyunca her Cuma akşamı Antalya Gloria Aspendos Arena’da.

Işığından, kostümlerine, sahne şovlarından dünyaca ünlü virtüözlerine kadar birçok ilke imza atarak dünyanın sayılı sahne gösterileri arasında gösterilen TROYA, 3 bin yıllık tarihi, dansın evrensel diliyle günümüze taşıyor.

TROYA, tüm sanatseverleri düş ile gerçeğin, bilim ile ütopyanın iç içe geçtiği insanlık tarihinin en eski ve en bilindik öykülerinden biriyle buluşturuyor.

Tarih    : 17 Temmuz 2009
Yer    : Antalya Gloria Aspendos Arena
Saat    : 21:15

EK     : 1 sayfa


EK :

TROYA :

Anadolu Ateşi’nin 120 dansçısının rol aldığı gösteride dünyanın en ileri teknikleri kullanıldı. Chicago müzikalinin de ışığını yapan Christopher Ash bu amaçla Las Vegas’dan Türkiye’ye geldi. Uçuş sistemlerini dünyaca ünlü prodüksiyonların uçuş sistemlerini yapan Ted Moore’un yaptığı gösteride Türkiye’de ilk kez kullanılacak sistemler yer alıyor.

Troya’nın müziklerinde de dünya çapında starların imzaları var. Yücel Arzen’in yaptığı müziklere Prag Flarmoni Orkestrası eşlik ediyor. 80 kişilik kadrosu ile Troya’ya müzik ve vokal yapan gruba Türkiye’den de alanında uzman 70 müzisyen eşlik ediyor. Ayrıca dünyanın en önemli virtüözlerinden Gheorghe Zamfir, Civan Gasparyan ve Vassilis Saleas’ın da Troya’nın müziklerinde imzaları bulunuyor.

Troya için geniş kapsamlı tarihsel bir çalışma yapan Anadolu Ateşi ekibi, döneme uygun enstrümanları da modelleyerek kayıtlarda kullandı.

Troya’nın kostümlerini ise Serdar Başbuğ tasarladı. Bütün bu çalışmalar sırasında projenin tarih danışmanlığını Troya kazılarını da yürüten Arkeolog Doç. Dr. Rüstem Aslan yaptı.

Troya'nın Anadolu halkına, Türkiye halkına ait bir efsane olduğunun altını çizen Anadolu Ateşi Genel Sanat Yönetmeni Mustafa Erdoğan, Gösteride, efsanenin daha çok barışı hedefleyen Anadolu dayanışmasının öne çıktığını belirterek, “Anayurdundan tüm dünyaya gerçek bir Troya yorumu ile çıkıyoruz. Referans noktamız yine Anadolu. Bize ait bu insanlık mirasının yine bizim kültür kodlarımızla gerçeklilik bulması tarihi bir sorumluluktur dedi.

ANADOLU ATEŞİ